O górach i nie tylko...

Śladami Jezusa

Pielgrzymka do Ziemi Świętej dostarcza wielu niezapomnianych chwil. Betlejem, Nazaret, Jerozolima i inne miejsca, w których przebywał Jezus (i inne postacie z Biblii), wywołują różne refleksje i przeżycia, które pozostaną długo w pamięci.

Jednym z takich miejsc był dla mnie Kościół Bożego Grobu, zbudowany w miejscu ukrzyżowania Chrystusa. Znajduje się tam grób, w którym Jezus był złożony po zdjęciu z krzyża. Jest to zarazem miejsce Zmartwychwstania, zwycięstwa Jezusa nad śmiercią.

Poszczególne części Bazyliki Grobu należą do różnych Kościołów, istnieje dokładnie określony porządek nabożeństw i zakres odpowiedzialności za godziny liturgii, przebieg procesji, porządek sprzątania, itp.

Ciekawostką jest fakt, że z kolei klucze do Bazyliki należą do dwóch rodzin muzułmańskich. Codziennie wieczorem zamykają oni w świątyni mnichów grecko-prawosławnych i ormiańskich oraz franciszkanów, a rano muzułmański odźwierny otwiera bazylikę dla wszystkich.

W bazylice znajduje się wielka rotunda zwana Anastasis (Zmartwychwstanie), a na jej środku kaplica z Grobem Świętym. Jej właścicielami są obecnie prawosławni, którzy w nocy odprawiają tam Eucharystię, po nich Ormianie, a od świtu do rana franciszkanie. W ciągu dnia przewijają się tam tysiące ludzi.

Zaraz obok znajduje się należąca do franciszkanów kaplica Najświętszego Sakramentu, do której zagląda niewiele osób. Ponieważ organizatorzy zostawili nam do dyspozycji trochę wolnego czasu, było to wspaniałe miejsce na modlitwę w ciszy, modlitwę prostoty, kontemplację obecności Boga w miejscu, gdzie dokonało się dzieło naszego zbawienia, a Bóg objawił, kim naprawdę jest.

Bogu niech będą dzięki za ludzi, miejsca, krajobrazy i wszystko, co złożyło się na ten wspaniały czas!

Pielgrzymka do Ziemi Świętej, 15-23.09.2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.